Przejdź do treści

Odchudzanie a W/kg: jak schudnąć i nie stracić mocy

Ile sekund daje kilogram na podjeździe, jak szybko chudnąć, ile białka jeść i kiedy deficyt zabiera więcej mocy, niż daje. Plus RED-S u mężczyzn.

Kolarz szosowy wspina się stromą górską drogą z panoramą w tle.

Na podjeździe kilogram mniej daje mniej więcej tyle co 1% mocy więcej, na 5 km podjazdu o nachyleniu 7% to ok. 14 s. Zysk znika, jeśli razem z kilogramami tracisz moc, a przy zbyt dużym deficycie tracisz ją szybko. Chudnij więc powoli, z dala od startów, z dużą ilością białka i bez oszczędzania na węglowodanach wokół jazdy.

W skrócie

  • Na podjeździe 7% grawitacja to ok. 87% oporu. 1 kg mniej skraca 5 km podjazdu o ok. 14 s, a na płaskim prawie nic nie daje.
  • Liczy się moc podzielona przez masę kolarza razem z rowerem. 3 kg mniej przy 5% mniejszej mocy to wolniejsza jazda.
  • Chudnij nie szybciej niż ok. 0,7% masy ciała na tydzień, dla 70 kg to ok. 0,5 kg. Takie tempo dało lepszy wynik niż dwa razy szybsze.
  • Jedz co najmniej 1,6–2,1 g białka na kg dziennie, w deficycie raczej więcej.
  • Nie tnij węglowodanów na jeździe i wokół niej. Deficyt rób w dni lekkie i wolne, a nie w dni długich jazd.
  • RED-S dotyczy też mężczyzn i jest stanem medycznym, a nie gorszą formą.

Ile daje kilogram na podjeździe

Moc z pedałów idzie na pokonanie grawitacji, oporu toczenia i oporu powietrza. Na płaskim większość zjada powietrze, a ono masy nie widzi. Na podjeździe jedziesz wolno, więc rządzi grawitacja, która rośnie z masą kolarza i roweru.

Policzyłem czas przejazdu 5 km przy stałej mocy modelem, który sprawdzono na drodze z miernikiem mocy (Martin i in. 1998). Tym samym modelem liczy nasz kalkulator przełożeń.

NachyleniePrędkośćCzas na 5 km1 kg mniej3 kg mniej1% mocy więcej
0%33,6 km/h8:56−0,5 s−1,4 s−2,0 s
3%22,9 km/h13:04−4,9 s−14,5 s−5,1 s
5%17,6 km/h17:01−9,3 s−27,8 s−8,2 s
7%13,9 km/h21:36−14,0 s−41,8 s−11,5 s
10%10,3 km/h29:00−20,8 s−62,2 s−16,4 s
Założenia (przykład, nie konkretna osoba): kolarz 70 kg + rower 8 kg, stała moc 245 W (3,5 W/kg kolarza), CdA 0,40 m², gęstość powietrza 1,2 kg/m³, opór toczenia 0,006 (zwykły asfalt), sprawność napędu 97%, bez wiatru. Model jak w kalkulatorze przełożeń (Martin i in. 1998).

Na 7% grawitacja to 87% oporu, a powietrze 6%. Kilogram mniej daje tam 14 s, więcej niż 1% mocy (11,5 s). Na płaskim – pół sekundy.

Drugi wniosek jest mniej oczywisty: liczy się moc podzielona przez masę kolarza razem z rowerem. 3 kg to 4,3% masy kolarza, ale tylko 3,8% masy całego zestawu.

Ten sam model pokazuje, co się dzieje, gdy razem z kilogramami spada moc (7%, 5 km):

  • 3 kg mniej, moc bez zmian – 42 s szybciej,
  • 3 kg mniej, moc −2,5% – 13 s szybciej,
  • 3 kg mniej, moc −3% – 7 s szybciej,
  • 3 kg mniej, moc −5% – 17 s wolniej.

Próg opłacalności to tu spadek mocy o ok. 3,8%. Odchudzanie ma sens tylko wtedy, gdy moc zostaje na miejscu.

Kiedy mniej kilogramów znaczy wolniej

Krótki, ostry deficyt zabiera moc. 30 wytrenowanych kobiet przez 10 dni jadło bardzo mało albo tyle, ile potrzebowały (Oxfeldt i in. 2023). Na diecie masa ciała spadła, ale spadł też wynik powtarzanych sprintów i 4-minutowej czasówki.

Moc w czasówce była niższa o 2,5%, więc w przeliczeniu na kilogram wynik się nie poprawił (Jeppesen i in. 2025). Dwa dni normalnego jedzenia przywróciły wynik czasówki, ale sprinty tylko częściowo.

W drugim badaniu 14 dni deficytu obniżyło wynik 20-minutowej czasówki na rowerze u 12 zawodniczek dyscyplin wytrzymałościowych. Spadek utrzymał się po trzech dniach dojadania (Jeppesen i in. 2024).

Obie próby dotyczyły kobiet, a mężczyzn badano mniej. Przegląd wprost podważa założenie, że mniejsza masa zawsze poprawia wynik (Jeppesen i in. 2025). Szybka dieta przed startem nie poprawi W/kg.

Jak duży deficyt i jak szybko

Typowa rada dla sportowców to 0,5–1 kg na tydzień. Garthe i in. (2011) sprawdzili, czy wolniej znaczy lepiej. 24 zawodników z różnych dyscyplin chudło 0,7% albo 1,4% masy ciała na tydzień. Obie grupy straciły ok. 5,5% masy.

Wolniejsza grupa zyskała przy tym 2,1% beztłuszczowej masy ciała, a szybsza nie zyskała nic. Zalecane tempo to więc 0,7% na tydzień, dla kolarza 70 kg ok. 0,5 kg.

Ważniejsze od tempa jest to, ile energii zostaje organizmowi po treningu. To dostępność energii (EA):

EA [kcal/kg] = (jedzenie [kcal] − wydatek na treningu [kcal]) / beztłuszczowa masa ciała [kg]

wydatek na rowerze [kcal] ≈ praca z miernika [kJ] / (4,184 × sprawność brutto)

Próg ok. 30 kcal/kg dziennie pochodzi z badań na młodych kobietach, które nie trenowały. U kobiet jest sporny, a u mężczyzn nieznany (Areta i in. 2020).

Konsensus MKOl z 2023 r. dzieli niską dostępność energii na dwa rodzaje. Krótka, przy ok. 30–40 kcal/kg, daje zmiany odwracalne. Długotrwała, zwykle 30 kcal/kg i mniej przez tygodnie albo dłużej, szkodzi zdrowiu i wynikowi (Jeppesen i in. 2025). To orientacyjne liczby, a nie norma kaloryczna.

Sprawność brutto, czyli część energii, która trafia na pedały, wynosiła w laboratorium średnio 19,8% i była niższa przy małej mocy (Moseley i Jeukendrup 2001). Przy 20% wydatek to ok. 1,2 × liczba kJ z licznika. Reguła „kJ = kcal” raczej go więc zaniża.

Bez miernika wydatek da się policzyć z prędkości i nachylenia. W 100 treningach różnica wobec miernika wyniosła średnio −10 kcal, z rozrzutem ±120 kcal (Oosthuyse i in. 2025).

DzieńWydatek na rowerzeJedzenie dla EA 30Jedzenie dla EA 40
wolny0 kcal1790 kcal2380 kcal
1 h, średnio 150 W (540 kJ)ok. 650 kcal2430 kcal3030 kcal
2 h, średnio 180 W (1296 kJ)ok. 1550 kcal3330 kcal3930 kcal
4 h, średnio 170 W (2448 kJ)ok. 2930 kcal4710 kcal5310 kcal
Przykład: kolarz 70 kg z 15% tłuszczu, czyli 59,5 kg beztłuszczowej masy ciała. Sprawność brutto 20%. Uproszczenie: cały wydatek z jazdy liczony jako wydatek treningowy.

Tabela pokazuje pułapkę. Kolarz, który w dzień dwugodzinnej jazdy zje 3000 kcal, ma EA ok. 24 kcal/kg. Jest w strefie, która na dłuższą metę szkodzi zdrowiu, choć wcale nie czuje się na diecie. Dlatego deficyt rób w dni wolne i lekkie, a długie jazdy dojadaj.

Zawodowcy też nie wydają energii bez końca. U 8 zawodowców śledzonych przez rok wydatek był średnio 2,52 razy większy od podstawowej przemiany materii, a w dni treningowe 2,70 razy. Dni wolne pozwalają wyrównać bilans (Van Hooren i in. 2026).

Białko i węglowodany w deficycie

Białko: ile na kilogram

Przegląd UCI zaleca kolarzom co najmniej 1,6–2,1 g białka na kg masy ciała dziennie (Morton i in. 2026). Przy odchudzaniu trzymaj się raczej górnej części tego zakresu: 1,8–2,0 g/kg, zależnie od wielkości deficytu (Phillips i van Loon 2011).

Dla przykładowych 70 kg 1,6–2,1 g/kg to 112–147 g białka dziennie. Rozłóż je na porcje po 20–40 g co 3–4 h (Jäger i in. 2017).

Ile to daje? Młodzi sportowcy trenujący siłowo przez 2 tygodnie jedli 60% swojego zapotrzebowania. Ci z ok. 1,0 g białka/kg stracili 1,6 kg beztłuszczowej masy, a ci z ok. 2,3 g/kg tylko 0,3 kg. Tłuszczu obie grupy straciły tyle samo (Mettler i in. 2010).

Węglowodany na jeździe i wokół niej

Częsty błąd na redukcji to obcinanie węglowodanów na rowerze. Konsensus MKOl z 2023 r. podkreśla, że niedobór węglowodanów odgrywa w RED-S coraz większą rolę (Mountjoy i in. 2023).

Jedzenie na rowerze może zmniejszać ryzyko niskiej dostępności energii i dziury energetyczne w ciągu dnia, choć to dowody pośrednie (Wilson 2025). Liczy się też, jak deficyt rozkłada się w dobie. U sportowców z obniżoną przemianą spoczynkową deficyt powyżej 400 kcal trwał 21 h na dobę, a u pozostałych 11 h, przy podobnym bilansie całej doby (Logue i in. 2020).

Ile jeść na jeździe, opisujemy w tekście węglowodany na godzinę. W deficycie trzymaj się tych liczb przy jazdach jakościowych i długich, a obcinaj kalorie z posiłków z dala od treningu.

Jazda na czczo

Jazda na czczo nie odchudza bardziej. W metaanalizie 5 badań różnica w masie ciała między treningiem na czczo i po posiłku była znikoma, choć badań jest mało (Hackett i Hagstrom 2017). U 20 kobiet na diecie 4 tygodnie treningu tlenowego na czczo albo po posiłku dały ten sam spadek tkanki tłuszczowej (Schoenfeld i in. 2014).

Posiłek przed jazdą poprawiał za to wynik w długim wysiłku tlenowym, a w krótszym nie miał znaczenia (Aird i in. 2018). Krótka, spokojna jazda na czczo to kwestia wygody, nie metoda na chudnięcie. Interwały i długie jazdy rób po jedzeniu.

Kiedy w sezonie chudnąć, a kiedy nie

Przegląd UCI opisuje celowe zmiany podaży energii w ciągu roku, m.in. po to, żeby kształtować skład ciała (Morton i in. 2026). Dobrze opisany przykład pochodzi z lekkiej atletyki.

Olimpijka z biegu na 1500 m przez 9 lat od września do kwietnia ważyła ok. 2–4% więcej niż na startach i jadła tyle, ile potrzebowała. Do masy startowej schodziła w sezonie, w zaplanowanym czasie, pilnując masy, wyników i uczucia głodu (Stellingwerff 2018). To jeden przypadek, ale schemat jest czytelny: przez większość roku masa trochę wyższa, a niewielka korekta pod konkretny szczyt formy.

Nie chudnij w tygodniu przed wyścigiem, między ważnymi startami ani w blokach mocnych interwałów. Badania Oxfeldt i Jeppesen pokazują, że po krótkim ostrym deficycie moc nie zawsze wraca w 2–3 dni.

Szef UAE Team Emirates XRG mówi, że u Pogačara „nie ma potrzeby obsesji na punkcie kilograma czy dwóch”, a celem jest optymalna masa na Tour (Matxin dla domestiquecycling.com, 17.06.2026). To praktyka, nie dowód.

RED-S: nie tylko kobiety

RED-S, czyli względny niedobór energii w sporcie (od 2023 r. MKOl pisze REDs), to zespół szkodliwych skutków dla zdrowia i wyniku u kobiet i mężczyzn, którym brakuje energii względem treningu (Mountjoy i in. 2023). Kolarze są w grupie ryzyka. Przegląd UCI opisuje ich jako grupę, która bardzo pilnuje wagi i często przyznaje się do ograniczania jedzenia (Burke i in. 2026).

Wśród 50 mężczyzn ścigających się na szosie niską dostępność energii miało 28%, a niską gęstość kości w odcinku lędźwiowym 44%. Najsłabsze kości mieli kolarze z niedoborem, którzy wcześniej nie uprawiali sportów obciążających kości (Keay i in. 2018).

Długotrwały niedobór energii łączy się z zaburzeniami miesiączki lub spadkiem libido, problemami z trawieniem i krążeniem oraz słabszymi kośćmi (Logue i in. 2020). Dalej rośnie ryzyko złamań przeciążeniowych i kontuzji (Jeppesen i in. 2025). Nie ma jednego testu na RED-S, a rozpoznanie i plan leczenia ustala lekarz (Stellingwerff i in. 2023).

Uwaga. RED-S to stan medyczny, a nie „gorsza forma”. Jeśli myślisz o jedzeniu i masie przez większość dnia, kompensujesz jedzenie treningiem albo masz napady objadania się, porozmawiaj z lekarzem albo psychodietetykiem – to sprawa dla specjalisty, nie dla planu treningowego. Brak albo rozregulowanie miesiączki, złamanie przeciążeniowe, wyraźny spadek libido, ciągłe zmęczenie i spadek mocy mimo odpoczynku to powód, żeby przerwać redukcję i iść do lekarza oraz dietetyka. Ten tekst nie zastępuje porady medycznej.

Waga, która skacze, i „skład ciała” z łazienki

Dzienne wahania masy to głównie woda. Każdy gram glikogenu wiąże w mięśniach co najmniej 3 g wody (Fernández-Elías i in. 2015). Jeśli po dniu z dużą ilością węglowodanów zapasy wzrosną np. o 300 g, waga pokaże ok. 1,2 kg więcej bez grama tłuszczu. Po długiej jeździe – odwrotnie.

Moja praktyka, nie wynik badania: ważenie rano, po toalecie, przed jedzeniem, i porównywanie średnich tygodniowych.

Wagi łazienkowe z pomiarem impedancji (BIA) dobrze mierzą masę, a słabo skład ciała. Trzy wagi porównane z DEXA myliły się w masie ciała o 0–0,3 kg, a w masie tłuszczu o 2,2–4,4 kg (Frija-Masson i in. 2021). Na wynik mocno wpływa też, co i kiedy zjadłeś i wypiłeś (Kerr i in. 2017).

U sportowców nie ma złotego standardu pomiaru składu ciała ani ustalonych „optymalnych” wartości masy czy procentu tłuszczu (Sundgot-Borgen i in. 2013). Jeśli korzystasz z takiej wagi, patrz na trend z tych samych warunków, a nie na liczbę.

Co mówią badania

W badaniu Oxfeldt kobiety na diecie miały 25 kcal na kg beztłuszczowej masy ciała dziennie (Oxfeldt i in. 2023), a w badaniu Jeppesen 22 kcal/kg (Jeppesen i in. 2024). Obie grupy były więc wyraźnie poniżej progu 30 kcal/kg.

W badaniu Garthe chudli zawodnicy różnych dyscyplin, nie kolarze, z treningiem siłowym 4 razy w tygodniu. Wolniejsza grupa jadła o 19% mniej, niż potrzebowała, a szybsza o 30% mniej (Garthe i in. 2011).

Stanowisko ISSN podaje 1,4–2,0 g białka/kg dla większości ćwiczących, a w deficycie, żeby maksymalnie chronić mięśnie, nawet 2,3–3,1 g/kg. Ta druga liczba dotyczy jednak osób trenujących siłowo (Jäger i in. 2017).

U kolarzy z przewlekłym niedoborem energii testosteron był niższy, a procent tkanki tłuszczowej nie wiązał się z wynikiem (Keay i in. 2018).

Co z tym zrobić

  1. Sprawdź w kalkulatorze przełożeń, ile kilogram daje na twoich podjazdach. Jeśli jeździsz po płaskim, odpuść odchudzanie dla wyniku.
  2. Redukcję planuj z dala od startów, nie szybciej niż ok. 0,7% masy na tydzień. Moja praktyka (nie wynik badania): kończ ją kilka tygodni przed głównym startem.
  3. Deficyt rób w dni wolne i lekkie. W dni długich i mocnych jazd jedz do pełna: węglowodany na godzinę plus posiłek po jeździe.
  4. Jedz co najmniej 1,6–2,1 g białka na kg dziennie, w kilku porcjach po 20–40 g.
  5. Pilnuj mocy, nie samej wagi. Jeśli moc na stałych odcinkach albo w testach spada szybciej niż masa zestawu (w przykładzie wyżej: ponad 3,8% przy 3 kg mniej), deficyt jest za duży.
  6. Waż się rano i licz średnie tygodniowe. Procent tłuszczu z wagi łazienkowej traktuj z dużym przymrużeniem oka.
  7. Brak miesiączki, spadek libido, złamanie przeciążeniowe, obsesja na punkcie jedzenia – przerwij redukcję i idź do lekarza.

Źródła

  1. Martin JC, Milliken DL, Cobb JE, McFadden KL, i in. (1998). Validation of a Mathematical Model for Road Cycling Power. Journal of Applied Biomechanics, 14(3), 276–291. doi:10.1123/jab.14.3.276
  2. Oxfeldt M, Marsi D, Christensen PM, Andersen OE, i in. (2023). Low Energy Availability Followed by Optimal Energy Availability Does Not Benefit Performance in Trained Females. Medicine & Science in Sports & Exercise, 56(5), 902–916. doi:10.1249/MSS.0000000000003370
  3. Jeppesen JS, Hellsten Y, Melin AK, Hansen M (2025). Short-Term Severe Low Energy Availability in Athletes: Molecular Mechanisms, Endocrine Responses, and Performance Outcomes – A Narrative Review. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, 35(6), e70089. doi:10.1111/sms.70089
  4. Jeppesen JS, Caldwell HG, Lossius LO, Melin AK, i in. (2024). Low energy availability increases immune cell formation of reactive oxygen species and impairs exercise performance in female endurance athletes. Redox Biology, 75, 103250. doi:10.1016/j.redox.2024.103250
  5. Garthe I, Raastad T, Refsnes PE, Koivisto A, i in. (2011). Effect of Two Different Weight-Loss Rates on Body Composition and Strength and Power-Related Performance in Elite Athletes. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 21(2), 97–104. doi:10.1123/ijsnem.21.2.97
  6. Areta JL, Taylor HL, Koehler K (2020). Low energy availability: history, definition and evidence of its endocrine, metabolic and physiological effects in prospective studies in females and males. European Journal of Applied Physiology, 121(1), 1–21. doi:10.1007/s00421-020-04516-0
  7. Moseley L, Jeukendrup AE (2001). The reliability of cycling efficiency. Medicine & Science in Sports & Exercise, 33(4), 621–627. doi:10.1097/00005768-200104000-00017
  8. Oosthuyse T, Bownes N, Wiemers LA, Bosch AN (2025). Validity of Average Power, Total Work, and Exercise Energy Expenditure Quantified by Cycling Mechanics. Journal of Strength & Conditioning Research, 39(11), 1138–1147. doi:10.1519/jsc.0000000000005212
  9. Van Hooren B, Rietjens G, Plasqui G (2026). Longitudinal assessment of total daily energy expenditure in professional cyclists supports a maximal sustainable metabolic ceiling. Current Biology, 36(1), 151–160.e2. doi:10.1016/j.cub.2025.11.038
  10. Morton JP, Hearris M, Fell MJ, Owens DJ, i in. (2026). UCI Sports Nutrition Project: Nutritional Periodization: Strategies to Enhance Training Adaptation and Recovery. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 36(3), 279–304. doi:10.1123/ijsnem.2025-0073
  11. Phillips SM, Van Loon LJC (2011). Dietary protein for athletes: From requirements to optimum adaptation. Journal of Sports Sciences, 29(sup1), S29–S38. doi:10.1080/02640414.2011.619204
  12. Jäger R, Kerksick CM, Campbell BI, Cribb PJ, i in. (2017). International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 14(1), 20. doi:10.1186/s12970-017-0177-8
  13. Mettler S, Mitchell N, Tipton KD (2010). Increased Protein Intake Reduces Lean Body Mass Loss during Weight Loss in Athletes. Medicine & Science in Sports & Exercise, 42(2), 326–337. doi:10.1249/MSS.0b013e3181b2ef8e
  14. Mountjoy M, Ackerman KE, Bailey DM, Burke LM, i in. (2023). 2023 International Olympic Committee’s (IOC) consensus statement on Relative Energy Deficiency in Sport (REDs). British Journal of Sports Medicine, 57(17), 1073–1098. doi:10.1136/bjsports-2023-106994
  15. Wilson PB (2025). A Narrative Review of the High-Carbohydrate Fueling Revolution (≥ 100 g/h) in the Professional Peloton. Sports Medicine, 56(2), 295–313. doi:10.1007/s40279-025-02372-6
  16. Logue DM, Madigan SM, Melin A, Delahunt E, i in. (2020). Low Energy Availability in Athletes 2020: An Updated Narrative Review of Prevalence, Risk, Within-Day Energy Balance, Knowledge, and Impact on Sports Performance. Nutrients, 12(3), 835. doi:10.3390/nu12030835
  17. Aird TP, Davies RW, Carson BP (2018). Effects of fasted vs fed-state exercise on performance and post-exercise metabolism: A systematic review and meta-analysis. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, 28(5), 1476–1493. doi:10.1111/sms.13054
  18. Hackett D, Hagstrom A (2017). Effect of Overnight Fasted Exercise on Weight Loss and Body Composition: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of Functional Morphology and Kinesiology, 2(4), 43. doi:10.3390/jfmk2040043
  19. Schoenfeld BJ, Aragon AA, Wilborn CD, Krieger JW, i in. (2014). Body composition changes associated with fasted versus non-fasted aerobic exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 11(1), 54. doi:10.1186/s12970-014-0054-7
  20. Stellingwerff T (2018). Case Study: Body Composition Periodization in an Olympic-Level Female Middle-Distance Runner Over a 9-Year Career. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 28(4), 428–433. doi:10.1123/ijsnem.2017-0312
  21. Burke LM, Gonzalez JT, Areta JL, Kuikman MA, i in. (2026). UCI Sports Nutrition Project: Body Composition, Energy Requirements, and Energy Availability in Cycling. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 36(3), 305–323. doi:10.1123/ijsnem.2025-0255
  22. Keay N, Francis G, Hind K (2018). Low energy availability assessed by a sport-specific questionnaire and clinical interview indicative of bone health, endocrine profile and cycling performance in competitive male cyclists. BMJ Open Sport & Exercise Medicine, 4(1), e000424. doi:10.1136/bmjsem-2018-000424
  23. Stellingwerff T, Mountjoy M, McCluskey WT, Ackerman KE, i in. (2023). Review of the scientific rationale, development and validation of the International Olympic Committee Relative Energy Deficiency in Sport Clinical Assessment Tool: V.2 (IOC REDs CAT2) – by a subgroup of the IOC consensus on REDs. British Journal of Sports Medicine, 57(17), 1109–1121. doi:10.1136/bjsports-2023-106914
  24. Fernández-Elías VE, Ortega JF, Nelson RK, Mora-Rodriguez R (2015). Relationship between muscle water and glycogen recovery after prolonged exercise in the heat in humans. European Journal of Applied Physiology, 115(9), 1919–1926. doi:10.1007/s00421-015-3175-z
  25. Frija-Masson J, Mullaert J, Vidal-Petiot E, Pons-Kerjean N, i in. (2021). Accuracy of Smart Scales on Weight and Body Composition: Observational Study. JMIR mHealth and uHealth, 9(4), e22487. doi:10.2196/22487
  26. Kerr A, Slater GJ, Byrne N (2017). Impact of food and fluid intake on technical and biological measurement error in body composition assessment methods in athletes. British Journal of Nutrition, 117(4), 591–601. doi:10.1017/S0007114517000551
  27. Sundgot-Borgen J, Meyer NL, Lohman TG, Ackland TR, i in. (2013). How to minimise the health risks to athletes who compete in weight-sensitive sports review and position statement on behalf of the Ad Hoc Research Working Group on Body Composition, Health and Performance, under the auspices of the IOC Medical Commission. British Journal of Sports Medicine, 47(16), 1012–1022. doi:10.1136/bjsports-2013-092966

Piszemy na podstawie badań z recenzją i udokumentowanej praktyki. Zasady redakcyjne

Czytaj dalej