Podjazd na Przełęcz Kocierską od Łękawicy to dwa różne kilometry. Najpierw kilometr rozbiegu po 2–3%, potem ściana ulicą Widokową po 16–21%. Reszta to spokojny dojazd do hotelu na przełęczy.
To końcówka jazdy na czas „Rura na Kocierz”. O wyniku na ścianie decyduje nie tylko moc, ale przede wszystkim najlżejszy bieg.
W skrócie
- 3,8 km, 240 m w górę, średnio 6,3%. Średnia kłamie.
- Rdzeń to ok. 750 m po 16–18%, a najstromsze 100 m ma ok. 21%.
- Zawodowiec jedzie tu na biegu ok. 1:1. Amator z kasetą 34×34 często musi zejść z roweru.
- Weź bieg lżejszy niż 1:1 albo zaplanuj podejście pieszo bez wstydu.
Odcinek po odcinku
| Km | Wysokość | Nachylenie | Co się dzieje |
|---|---|---|---|
| 0,0–1,0 | 508 → 531 m | 1–3% | rozbieg, łatwo przesadzić z tempem |
| 1,0–1,75 | 531 → 658 m | 16–18% | Widokowa – rdzeń podjazdu |
| 1,75–2,25 | 658 → 695 m | 6–8% | nadal pod górę, ale da się złapać oddech |
| 2,25–3,5 | 695 → 726 m | 0–5% | wypłaszczenie i łagodne fałdy |
| 3,5–3,77 | 726 → 746 m | 7–10% | krótki kop na przełęcz |
Ten sam podjazd, trzech zawodników
Na Stravie najstromsza część to segment „Widokowa Up”: 1,18 km, 164 m w górę, średnio 13,8%. Porównaliśmy na nim trzy przejazdy.
| Kto | Czas | Prędkość | Moc |
|---|---|---|---|
| zawodowiec, uczestnik Tour de Pologne | 4:30 | 15,8 km/h | brak danych |
| mocny zawodnik z Rury 2026 | 5:09 | 13,8 km/h | 486 W |
| autor, Rura 2026 | 13:51 | 5,1 km/h | ok. 290 W w czasie jazdy |
Różnica między zawodowcem a mocnym zawodnikiem z Rury to ok. 40 sekund. Między nim a przeciętnym amatorem to ponad osiem minut. Tu nie chodzi tylko o waty.
Z 13:51 na segmencie jechałem tylko ok. 5:20. Przez ok. 6 minut prowadziłem rower, a ok. 2,5 minuty stałem. Najlżejszy bieg 34×34 przy ok. 5 km/h dawał kadencję, przy której nie dało się utrzymać roweru w ruchu.
Pieszo szedłem po obu najstromszych kawałkach, po ok. 150 i 290 metrów. W czasie jazdy moc wynosiła średnio ok. 290 W, a kadencja ok. 69 obr./min.
Przełożenie: co pokazują liczby
Z prędkości i kadencji da się policzyć, jakim biegiem ktoś jedzie. Porównaliśmy obu szybkich zawodników na tych samych odcinkach ściany.
| Odcinek | Kto | Prędkość | Kadencja | Bieg |
|---|---|---|---|---|
| 18% | zawodowiec | 13,5 km/h | 92 obr./min | ok. 1,15:1 |
| 18% | mocny zawodnik z Rury | 11,1 km/h | 77 obr./min | ok. 1,15:1 |
| 21% | zawodowiec | 11,3 km/h | 80 obr./min | ok. 1,1:1 |
| 21% | mocny zawodnik z Rury | 10,2 km/h | 68 obr./min | ok. 1,2:1 |
Obaj jadą biegiem ok. 1,1–1,2:1. Różnicę robi kadencja: zawodowiec kręci 80–92 obroty, mocny zawodnik z Rury 68–77. Przy podobnym biegu to daje zawodowcowi 1–2 km/h więcej.
Mocny zawodnik z Rury miał na tej ścianie ok. 500 W, a na 21% ok. 530 W. Zawodowiec był szybszy na każdym stromym odcinku, po 2–7 sekund na 100 m. Jego mocy nie znamy.
Przy 250–300 W ten sam bieg 1:1 daje na 17–21% tylko 40–50 obrotów. Przykład z kalkulatora przełożeń: 250 W i 80 kg razem z rowerem na 17% to ok. 6,4 km/h i ok. 50 obr./min na 34×34.
Wniosek dla amatora: na tę ścianę potrzebujesz biegu lżejszego niż 1:1. Jak go dobrać, liczymy w tekście o przełożeniach pod podjazdy.
Ile naprawdę ma Widokowa
Mapy i rzadkie pliki GPX spłaszczają ten fragment do 17–19% na 100 m. Model terenu ze skanowania lotniczego daje więcej. Barometr z przejazdu wyścigu potwierdza model.
| Najstromsze okno | LiDAR | Barometr z jazdy |
|---|---|---|
| 100 m | 21,1% | 21,3% |
| 200 m | 20,1% | 19,5% |
| 500 m | 18,1% | 18,0% |
Jak to pojechać
- Pierwszy kilometr jedź spokojnie. Rozbieg po 2% kusi, a liczy się to, co zostanie na ścianę.
- Na ścianie trzymaj równą moc, nie prędkość. Kilkanaście watów mniej na 17% kosztuje mniej niż odcięcie w połowie.
- Jeśli kadencja spada poniżej ok. 50 obr./min, zaplanuj krótkie podejście pieszo zamiast walki do odcięcia.
- Po ścianie od razu wróć do tempa. Kolejne 500 m po 6–8% to miejsce, gdzie traci się najwięcej czasu.
To droga publiczna z ruchem do hotelu i parkingów na przełęczy. Zjazd Widokową w drugą stronę jest bardzo stromy – hamuj przed zakrętami, nie w nich.